Yardımlaşmanın Faydaları

Yardımlaşmanın Faydaları Hikayesi

Çocuklar okulun ilan panosu önünde toplanmışlardı. Yeni asılan duyuruyu merak ediyorlardı. Öğrenciler tarafından hazırlanacak en iyi duvar gazetesiyle ilgiliydi bu ilan. İlanın son kısmında şunlar yazılıydı. “En iyi duvar gazetesi okulumuzun panosunda yayınlanacaktır. kazanan öğrenciler arkadaşlarının huzurunda tebrik edilecek ve kendilerine değerli hediyeler verilecektir.”

Zehra ve arkadaşları bu habere çok sevindiler. Teneffüsde bir araya gelerek bu konu hakkında konuştular. Zehra:
– Ben bu yarışmaya katılmayı çok istiyorum, dedi.
Zeynep:
– Bizim hazırlayacağımız gazete gazetelerin en güzeli olmalı, diye söze girdi.
Selma:
– Hep birlikte çalışabiliriz. Biz birbirimizi tamamlayan çok iyi bir ekibiz, dedi.
Elif’e sıra gelince biraz duraksadı ve:
– Bana gelince hepiniz bilirsiniz ki ben çok iyi resim çizerim. Bir duvar gazetesini tek başıma hazırlayabilirim. Ben size benzemem, siz gazetenizi güzel resimler ve tatlı renklerle allayıp pullayacak, birine muhtaçsınız. Ama ben değilim. Ben tek başıma çalışacağım, dedi ve alaycı bir kahkaha ile yanlarından uzaklaştı.
Çocuklar bu beklenmedik çıkış karşısında şaşırıp kalmışlardı. Çok üzüldükleri hallerinden belliydi.
Zehra:
– Elif’in bu hareketine çok kızdım doğrusu, o el ele verip birlikte çalışmanın tek yolu olduğunu bilmiyor mu yoksa, onun bu yaptığı tam anlamıyla bir bencillik, dedi.
Daha sonra çocuklar birbirlerinden ayrılıp sınıflarına gittiler. Fakat teneffüste yaşadıkları kafalarını karıştırıp duruyordu. Bu sonunu nasıl halledeceğiz diye kendi kendilerine soruyorlardı.
Zehra eve döndüğünde olup bitenlerini annesine anlattı. Sonra da;
– Doğrusu Elif çok güzel resim çiziyor ve gazetemizi tamamlayabilmemiz için ona gerçekten ihtiyacımız var, dedi.
Annesi ona:
– Güzel kızım, Elif’e Yüce Rabbimizin şu ayetlerini hatırlatmanızın bir faydası olur mu dersin. “İyilik ve Takva üzere yardımlaşın” (Maide Süresi 2. Ayet), Ya da Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Allah’ın yardımı toplulukla beraberdir.” bu sözler belki onu etkiler. Zaten arkadaşların birbirine nasihat edip, doğru yolu bulmalarına yardımcı olmaları en temel vazifedir.
Bunun üzerine Zehra yerinden kalktı. Telefonla Elif’i aradı. Onun yardımı ve güzel resimleri olmadan çıkaracakları duvar gazetesinin pekte güzel olmayacağını, el ele verip yardımlaşmanın başarının tek yolu olduğunu, yüce Allah’ın yardımlaşmayı emrettiğini ve bu emre uyanları övdüğünü anlattıktan sonra, annesinden öğrendiği ayeti okudu. Elif’in ses tonu onun yaptığı hareketten ne kadar utanç ve pişmanlık duyduğunu ele veriyordu. “Size karşı yaptığım o hareketten dolayı çok üzgünüm. Gerçektende ben çok büyük bir hata yaptım. yarın ilk işim Zeynep ve Selma’dan özür dilemek olacak”, dedi.
Elif’in bu sözleri Zehra’yı çok sevindirdi. Onunla vedalaştı ve telefonu kapattı.
Ertesi gün dört arkadaş okul yolunda karşılaştılar. Elif arkadaşlarına:
– Dün size söylediğim sözlerden dolayı çok özür dilerim. gerçekten çok yanlış bir iş yaptım. Arkadaşlık hukukunu çiğnedim. Bir duvar gazetesini meydana getiren tek güzel şeyin resimler olmadığını artık çok iyi anlıyorum. Bende yarışmayı kazanmanın, ödülleri alabilmenin tek yolunun yardımlaşmak ve işbirliği içinde çalışmak olduğuna inanıyorum.
Bir haftalık yoğun çalışmadan sonra duvar gazetesi son şeklini aldı.Dört arkadaş hazırladıkları gazeteye Altın Başaklar Gazetesi adını koydular. Daha sonra götürüp okul müdürüne teslim ettiler. Artık tek arzuları çabalarının ve bu güzel çalışmanın başarıyla taçlandırılmasıydı. Büyük bir sabırsızlıkla sonuçların açıklanacağı günü beklemeye başladılar.
Nihayet beklenen gün geldi. Bütün öğrenciler okulun bahçesinde sessizliğe bürünmüş bir şekilde sonuçların açıklanmasını bekliyordu.
Müdür yarışmaya katılanların isimlerini okumaya başladı. Son ismi de okuduktan sonra “Evet” dedi. Şimdide yarışmayı kazananı açıklamaya geldi. Bu sırada Zehra ve arkadaşları kalp atışlarının hızlanmaya başladığını hissediyorlardı. Kısa bir sessizlikten sonra müdür yeniden konuşmaya başladı. En başarılı ve en güzel duvar gazetemizzzz “Altınbaşaklar”. Sonuçlar açıklandıktan sonra dört arkadaş birbirine baktılar ve ne yapacaklarını şaşırdılar. Ellerini çırpıp zıplamaya başladılar. Diğer öğrencilerde onları alkışlayıp, tebrik ederken. Müdür, isimlerini söylerek onları sahneye davet etti ve dört arkadaşın yakasına birincilik rozetini taktıktan sonra “Hepinize çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını diliyorum” dedi ve bu kadar başarılı bir grup çalışması yaptıkları için onları tebrik etti. Sonrada her biri için güzel ve parlak bir gelecek diliyorum diyerek sözlerini bitirdi. Onlara birbirinden güzel ve pahalı olan ödülleri takdim etti.

Eğitici Dini Masallar serimizden olan Yardımlaşmanın Faydaları adlı hikayemiz burada bitti. Bir sonraki masalımızda görüşmek üzere…

 

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir