SİVRİSİNEK İLE ASLAN HİKAYESİ

SİVRİSİNEK İLE ASLAN HİKAYESİ

Vaktiyle ormanın birinde kendini beğenmiş bir sivrisinek yaşarmış. Bu sivrisinek, kendini kral sanır, önüne gelene kafa tutarmış. Bir gün yine yuvasından çıkmış, ağaçların arasında vızıldayarak uçuyormuş.

Bir yandan da:

  • Buraların sahibi benim, adım kral sivrisinek, Önümde saygıyla eğilir, aslan, kaplan, ördek, inek, diye de bir şarkı tutturmuş.

O sırada otların arasından başını çıkaran kurbağa:

  • Bu ormanın bir kralı varsa o da aslandır. Sen de kim oluyorsun, demiş.

Bu sözlere sivrisineğin canı sıkılmış. Ben aslandan daha güçlüyüm. Bunu ona gösterebilirim, diyerek hemen aslanı aramaya koyulmuş.

Derken ormanlar kralını bir ağacın altında dinlenirken bulmuş.

Hemen aslanın başında vızıldamaya başlamış.

  • Ben ormanlar kralı sivrisinek!

Aslan gözlerini aralayıp bakmış. Bu kendini beğenmiş sineği pek ciddiye almamış. Başını pençelerinin arasına alarak dinlenmeye devam etmiş. Fakat sivrisinek aslanın başında vızıldamayı sürdürmüş.

  • Hıh, şu aslanın haline bakın. Ne kanadı var ne iğnesi. Uyuklayıp duruyor. Bir de kendini kral sanıyor. Ormanın kralı benim işte, benim!

Aslan, sivrisineğe kızarak pençesini şöyle bir savurmuş ama yakalayamamış. Sivrisinek ise şımardıkça şımarmış. Aslanı bir türlü rahat bırakmıyormuş. Aslan pençeleriyle onu yakalamak istedikçe:

  • Yakalayamaz ki yakalayamaz ki, diye onunla eğleniyormuş.

Derken iyice ileri gidip aslanın burnuna konmuş ve onu ‘Hart’ diye sokuvermiş. Aslan öfkesinden ne yapacağını bilememiş. Sonunda bu arsız sineği yakalamaktan vazgeçip oradan uzaklaşmış. Artık sivrisinekten mutlusu yokmuş.

İşte ormanlar kralı dedikleri aslanı da yendim. Artık benden güçlüsü yok, diye vızıldayarak uçmuş uçmuş… Fakat o da ne! Sivrisinek en sevinçli olduğu anda bir örümcek ağına takılmasın mı!

  • İmdaaat! Kurtarın beni İmdaaat, diye bağırmaya başlamış. Ama sesini kimseye duyuramamış.

Ağ da öylece beklerken yaptıklarını düşünmüş ve anlamış ki kralda olsa, normal bir hayvanda olsa hiçbir zaman kibirlenmemek gerekir. Her zaman tevazu ile ve arkadaşları ile iyi geçinmesi gerektiğini anlamış.

Sivrisinek tam bu düşüncelerde iken Aslan yanına gelmiş ve:

  • Bak sivrisinek kardeş görüyor musun, kralım dedin ama bir ağa takıldın. Kral sadece ormanların kralıyım diye nara atmaz yardım isteyene de yardım eder, demiş ve sivrisineği ağdan kurtarmış.

Sivri sinekte yaptığı yanlışı anlamış ve bir daha böyle davranmayacağına dair kendi kendine söz vermiş.

Sivrisinek ile Aslan hikayemiz burada bitti. Bir sonraki hikayemizde görüşmek üzere…

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir