MAYMUN İLE LEOPAR HİKAYESİ

MAYMUN İLE LEOPAR HİKAYESİ

Bilgili Olmak “Görünüşünle değil, bilginle saygı görürsün”

Ormanlarda avlanabilecek hayvanların hepsini bitiren leopar, açlık çekmeye başlamış. Karnı zil çalarak ağaçların arasında dolaşırken, bir maymunla karşılaşmış. Ona derdini anlatarak, çok aç olduğunu söylemiş. Maymun leopara şöyle bir teklifte bulunmuş:

“Sen de bana katıl! Ben panayırlarda çadır kurup gösteri yaparım. Sen de yap, aç kalmazsın.”

“0 ne öyle!?” diye sormuş hayretler içinde leopar. Çünkü böyle bir işten hiç haberi yokmuş.

“Çadır kurup, kendimizi, aklımızı ve yeteneklerimizi başkalarına göstereceğiz. Onları eğlendirip para kazanacağız.” demiş maymun.

Beraberce köye gitmişler. Leopar çadırda önüne çıkmış, elindeki zilleri birbirine çarpıp şunları söylemiş:

“Değerli seyircilerim! Ünlü leopar huzurlarınıza’ çıkıyor. Dünyada derisi en güzel olan hayvan benim.  Gören hayran kalır bana. Geçenlerde bir kral gördü, kürküme aşık oldu! Ya işte böyle, beyler, hanımlar, buyurun, koltuklarıma buyurun!”

Ama hiç kimse leoparın çadırına girmemiş. Herkes  onu süzüyor ve yoluna devam ediyorlarmış. Biraz ötede de maymunun çadırı varmış.

“Duyduk duymadık demeyin! Usta maymun köyünüzde, onu görmek elinizde! Koca dünyayı ezdim dolaştım, her şeyi gördüm olgunlaştım. Bir gemiyle ben geldim, arkadan üç gemiyle de bilgim ve aklım geldi. Buyurun, buyurun, bu bulunmaz fırsatı kaçırmayın! İçeride her numara bizde, takla, ipte yürüme, yüksek sıçrama, uzun atlama! Burada her şey çok ucuz beğenmezsen paran iade!”

İnsanlar maymunun çadırında ne olduğunu çok merak ediyor ve para verip giriyorlarmış. O gün maymunun çadırı dolup taşmış. Leopar ise ancak tek bir gösteri yapabilmiş.

Akşam olunca maymun leopara şöyle demiş:

“Dostum, sen hata yapıyorsun. İnsanlara üzerinde ne olduğunu değil, kafanın içinde ne bulunduğunu göster. Elbisenin şatafatı ilgi çeker belki, ama sadece onu seyretmek için kimseyi çadırına alamazsın. Birazcık akıl, düzinelerce elbiseden daha kıymetlidir!”

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir