Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis – Cüzdan

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis – Cüzdan

Vaktiyle kötü huylu bir tüccar, pazarda dolaşırken, içinde sekiz yüz altın bulunan cüzdanını kaybetmiş. Sağa sola koşmuş; ama cüzdanı gören birine rastlamamış. Hemen bir tellal tutarak, parasını getirene yüz altın mükafat vereceğini ilan etmiş.

Kaybolan cüzdanı, çok dürüst bir adam olan kunduracı Veli bulmuş. Onu sahibi çıkana kadar saklamaya karar vermiş. Tellalın sesini duyunca, doğruca tüccarın yanına gitmiş ve cüzdanını teslim etmiş.

Tüccar cimri, yalancı, iyilik bilmezin biriymiş. Parasının bulunduğuna çok sevinmiş ama bunu belli etmemiş. Hemen cüzdanı açıp paraları saydıktan sonra:
– Ooo arkadaş! Zaten sen alman gereken parayı almışsın, diyerek zavallı kunduracıya bir de iftira etmiş.

Tüccarın yakasına yapışan kunduracı Veli:
– Bana bak efendi! demiş. Ben fakir bir adamım, ama hırsız ve sahtekar değilim. Vadettiğin parayı vermeyebilirsin. Ama beni, paranı çalmakla suçlayamazsın.

Pişkin tüccar, Veli’yi suçlamaya devam edince mahkemeye düşmüşler. Kadı (Eskiden Hakime verilen ad) Efendi, her iki tarafı da dinledikten sonra, tüccarın yalan söylediğini anlamış. Ona iyi bir ceza vermeyi kararlaştırmış. Fakat kızdığını belli etmemiş. Kararını şöyle açıklamış:

– Tüccar, cüzdandaki parasından yüz lira alındığını, kunduracı ise hiç para almadığını söylüyor. Ben onlara inanıyorum. Her ikisi de doğru söylüyor. Anlaşılan şudur ki, kunduracının bulduğu cüzdan bir başkasına aittir. Sahibi çıkıncaya kadar saklanacaktır.

Cimri tüccar, yaptığı haksızlığa pişman olmuş, ama iş işten geçmiş.

Bu iyilik bilmez tüccarın hali, Peygamber Efendimizin şu hadis-i şerifini hatıra getiriyor:
“İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükretmez.”

Cüzdan hikayesi burada bitti. Bir sonraki Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis hikayemizde görüşmek üzere…

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir