Evden Kaçan Şıp Şıp Ayakkabı

Evden Kaçan Şıp Şıp Ayakkabı

Şıp şıp ayakkabı sahibini taşımaktan çok yorulmuş. Artık yalnız yaşamaya karar vermiş. Bir gece herkes uyurken sessizce evden ayrılmış. “İlk kez kendi istediğim yere gidebilirim. Bütün hayallerimi gerçekleştirebilirim.” diye düşünmüş.

Koşar adımlarla doğruca lunaparkın yolunu tutmuş. Karşıdan karşıya geçerken az kalsın eziliyormuş. Çünkü hiçbir araba onu fark etmemiş bile, çok korkmuş. Heyecanla lunaparka girmiş.
– Ne güzel, işte düşlerimdeki yere ulaştım, diye düşünürken bir ayak üzerine basıp geçmiş.


Şıp Şıp Ayakkabı:
– Hey neler oluyor burada? Neden herkes üzerime basıp geçiyor? diye bağırmış ve çok sinirlenmiş. Ama karşısında atlı karıncayı görünce kalbi hızlı hızlı çarpmaya başlamış. Kalabalığın arasında zar zor merdivenlerden yukarı çıkmış.

Tam atlı karıncaya bineceği sırada kafasına bir tekme gelmiş ve merdivenlerden yuvarlanmaya başlamış. O sırada diğer ayakkabılar ona gülmeye başlamış. Şıp şıp ayakkabıyı göstererek;
– Şuna bakın tek başına atlı karıncaya binmeye çalışıyor. Hah! Hah! Ha! diye aralarında gülmeye başlamışlar.
Şıp şıp ayakkabı üzüntü ile lunaparktan çıkmış. Hava kararmış üstelik yağmurda yağmaya başlamış.

– Sığınacak bir yer bulmalıyım, diye düşünmüş bizim şıp şıp ayakkabı. Bir apartmanın önünde durup içeri girmiş.
– Yağmurdan sırıl sıklam oldum geceyi burada geçirmeliyim, diye düşünmeye başlamış. Tam uykuya dalmışken bir el onu almış ve dışarıdaki çöp kutusuna fırlatmış.

Sabah büyük bir gümbürtü ile gözlerini açmış. Gelen çöp arabasıymış. Onu ve diğer çöplerini alıp uzak bir yere götürmüş. Çöp arabası durmuş ve kapağı açılmış. Şıp şıp ayakkabı yuvarlanarak bir çöp yığınının üzerine düşmüş. Bütün bu olanlara bir anlam verememiş.

– Neden beni bu ıssız ve pis kokan yere getirdiler ki, demiş kızgınlıkla. Artık kimse onu silmiyor ve boyamıyormuş. Üstelik herkes onu oradan oraya fırlatıyormuş. Şöyle bir etrafına bakmış sağ tarafında çürük bir domates, sol tarafında dişleri kırık bir tarak, eski bir koltuk. “Ama benim hayallerim bunlar değildi ki, kir pas içerisindeyim.” demiş pişmanlıkla ve şıp şıp ayakkabı hatasını anlamış.

– Tek başıma bir yere gitmemeliydim, diye düşünmüş. O gece şıp şıp ayakkabı için çok zor geçmiş. Rüzgar onu oradan oraya savurmuş. İçi kumlarla dolmuş.
Bir gün küçük ve bakımsız bir el onu almış ve temizlemiş, boyamış ve onu ayağına giymiş. Şıp şıp ayakkabı sahibinin ayaklarında çok mutluymuş.

Yazar: masal-oku.com

1 thought on “Evden Kaçan Şıp Şıp Ayakkabı

    merve

    (Nisan 26, 2018 - 7:58 pm)

    sitenizi çok iyi buluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir