Beyaz Uçak Küresel Isınmaya Hayır Diyor

Beyaz Uçak “Küresel Isınmaya Hayır” Diyor Masalı

O gün Beyaz Uçak’ın havaalanındaki ilk günüydü. Yolcularını uzak ülkelere götürüp değişik yerler göreceği için çok heyecanlıydı.

Etrafına bakındı. Kendisi gibi bir çok uçak vardı. Biraz ilerideki kule uçmaya az kaldığını haber veriyordu.

  

Beyaz uçak önce yolcularının valizlerini aldı. Sonra da ilk konuklarını karşıladı. “Peki gökyüzünde yönümü bana kim gösterecek?”  diye düşündü. Pilot amca şapkasını çıkarıp onu selamladı. Gökyüzüne seni ben uçuracağım dedi. Beyaz uçak pistte ilerlemeye başladı. Hızlandı hızlandı burnunu yukarı kaldırdı. Ayakları yerden kesildi. Artık gökyüzüne doğru havalanıyordu.

  

Gökyüzünde onu ilk karşılayan kuşlar oldu. Kuşlar pervanesine çarpmamak için ona yol verdiler. Böylece kuşlar gökyüzündeki yeni dostuna hoş geldin diyordu. Beyaz uçak gittikçe yükseliyordu.  Aşağıya baktığında insanlar,binalar, arabalar, evler küçücük görünüyordu.

Az sonra bulutlara yaklaştı. Artık çok yükseklerdeydi. Sevinçle kendisini pamuk gibi yumuşak bulutların arasına bıraktı.

Ama bulutlar üzgün görünüyordu. “Bulut kardeş neden üzgünsün?” diye sordu. Bulut: “Artık eskisi gibi yağmur yağdıramıyoruz. Çevremiz kirleniyor.Böyle devam ederse dünyamız kuraklaşacak. ” dedi.

Beyaz uçak bulutun ne demek istediğini anlamamıştı. Biraz daha uçtuktan sonra öksürmeye başladı. Nefes alamıyordu. Aşağıya doğru süzülüp yeryüzünü incelemeye başladı. Fabrikaların bacalarından tüten sim siyah dumanları farketti. Sonra kurumuş göllerin, ırmakların üzerinden geçti.

Şimdi bulutları daha iyi anlıyordu. Dünyamızın geleceği tehlikedeydi. Kutuplara doğru yaklaştığında buzulların erimekte olduğunu gördü.  Kutup ayıları ne kadar üzgündü. Buzullar erirse sevimli bu beyaz hayvanlar nerede yaşayacaklardı.

Beyaz uçak bütün bu olanları görünce çok üzüldü. “Küresel ısınma dedikleri bu olsa gerek. ” diye düşündü. Gökyüzünde bir daire çizdi. Yemyeşil ormanları gördü. Onların üzerinden uçarken rahatça nefes alabiliyordu. Şimdi kendisini daha iyi hissediyordu. “Hala bir umut var”, diye içinden geçirdi.

Evet çocuklar yapabileceğimiz çok şey var. Çevremizi temiz tutup, yemyeşil bir dünya için el ele verebiliriz.

 

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir