Vitaminlerin Ziyareti

Vitaminlerin Ziyareti -Sağlıklı Beslenme Üzerine Bir Hikaye

Bugün bir türlü yataktan kalkmak istemiyorum. başım ağrıyor, çok terliyorum ve hep uyumak istiyorum. Sanırım hastalanıyorum!

Halbuki ben çok yemek yerim. Patates kızartması, hamburger, makarna bunları çok severim. Tam neden hastalandığımı düşünürken yanıma A vitamini geldi. Arkasında da et, süt, tereyağı, yumurta ve havuç vardı.

A vitamini beni yemeyi unuttun. Eğer içinde A vitamini olan yiyeceklerden de yeseydin.  Gözlerin daha keskin görür, vücudun hastalıklarla daha iyi savaşırdı.”  dedi ve peşindekilerle birlikte odadan ayrıldı.

Sırda B vitamini vardı. Et, buğday ve cevizle birlikte bana geçmiş olsuna geldiler. “Eğer bizi yeseydin sinir ve sindirim sistemin daha hızlı çalışırdı. Hastalıklara karşı daha dirençli olurdun.” dediler.

B vitamini ve arkadaşları odadan yeni çıkmışlardı ki, kapı çalındı ve içeriye C vitamini girdi. Arkasında da yakın dostları portakal, mandalina, brokoli, ve yeşil biber vardı. “Biz vücudun direncini arttırırız. Mikroplarla çok iyi savaşırız, hastalanmanı önleriz.” dediler.

D vitamini ve dostları süt, yoğurt ve peynir bir sonraki konuklarımdı. ” Biz kemikleri güçlendirip büyümeni hızlandırırız, fakat maalesef sen bizim değerimizi anlamadın,” dediler.

E vitamini ve arkadaşları pirinç, mısır, zeytin ve yeşil sebzeler sıradaydı. “Biz de kan dolaşımını ve kalp sağlığı için çok önemliyiz. İnsanlar bizim değerimizi yıllar geçtikçe daha iyi anlar,” dediler.

Odama daha kimler gelmedi ki, Karbonhidrat, Proteni, Mineraller hepsi beni ziyarete gelmişti. “Sadece patates kızartması, hamburger ve makarnayla büyüyemezsin. Artık yemek seçmemeyi öğrenmelisin, ” dediler.

“Yemekleri ayırt etmeden yersen daha hızlı büyürsün ve boyun daha çok uzar. Ayrıca sık sık hastalanmayan, sağlıklı bir insan olursun.”

Birden yataktan fırladım. Gördüklerim ve duyduklarım bir rüyaydı. Karnım çok acıkmıştı. Kalktım ve mutfağa girdim. Annem harika bir kahvaltı hazırlamıştı. Kahvaltıyı afiyetle yedim. Hızla iyileştim. Artık yemekleri ayırt etmeden yiyorum.

YAŞASIN SAĞLIK!

 

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir