Tavşan ile Kaplumbağa

Tavşan ile Kaplumbağa Masalı

Çok büyük bir ormanda Pamuk adında tavşan hoplaya zıplaya geziniyormuş. Bu tavşancık gezinirken gördüğü bütün arkadaşlarına ne kadar hızlı olduğundan bahseder, kimsenin onu geçemeyeceğini söylermiş.
Tavşan Pamuk, gerçekten de güçlü ayaklarıyla hızlı koşarmış. Arkadaşları ise tavşanın bu şekilde kendisini övmesi ve böbürlenmesinden hoşlanmazlarmış. Ama hiçbirisi de onunla koşu yarışına yanaşmazmış.
Tavşanın her yerde “Ben çok hızlıyım, beni kimse geçemez” diye dolaşması, kaplumbağa Tostos’un kulağına gitmiş. Kaplumbağa Tostos, çok yavaş yürür, tavşan Pamuk’un bir dakikada aldığı yolu Kaplumbağa Tostos bir günde alırmış. Kaplumbağa Tostos, tavşan Pamukla karşılaşmayı çok istiyormuş. Tesadüf bu ya bir gün kaplumbağa Tostos ile tavşan Pamuk ormanda karşılaşmışlar. Tostos, Pamuk’u görür görmez;
– İyi günler tavşan kardeş, Ben de kaç zamandır seni görmek istiyordum, demiş. Tavşan Pamuk ise meraktan sormuş;
– Kaplumbağa kardeş beni neden arıyorsun?
Kaplumbağa Tostos:
– Tavşan kardeş seninle yarış yapmak istiyorum. Hadi seninle yarışalım da hangimiz daha hızlı herkes görsün, demiş. Tavşan Pamuk, kaplumbağanın bu sözlerine gülmüş:
– Kaplumbağa kardeş. Benimle dalga mı geçiyorsun. Senin benimle yarışabilmen imkansız. Sen daha bir adım atmadan ben bitiş noktasına ulaşırım. Alaylı bir şekilde, istersen boşu boşuna kendini yorma, demiş.
Kaplumbağa Tostos:
– Ben bu yarışta seni geçeceğim. kendine bu kadar çok güvenme istersen. Hadi yarışa hemen başlayalım demiş.
Ormandaki tüm hayvanlar toplanmış. Yarışın sonucunu merakla beklemeye başlamışlar.
Hayvanlar kendi aralarında “Kaplumbağa Tostos çok yavaş, Tavşan Pamuk’u geçemez ki. Nasıl geçecek?” diye konuşuyorlarmış. Kaplumbağa ve Tavşan yarışa başlayacakları yere gelmişler. Yarışçılar hazırlanmış ve hakem olan Maymuş’un işareti ile birlikte Tavşan Pamuk bir ok gibi fırlamış.
Kaplumbağa Tostos ise yavaş yavaş yürümeye başlamış. Tavşan Pamuk ise görünürlerde yokmuş. O hızla çok ama çok yol almış. Tavşan Pamuk bir süre sonra dönüp arkasına bakmış ama kimsecikleri görememiş.
Tavşan, Kaplumbağa yarışı ancak akşama bitirir. Ben şurada biraz uyuyayım. Akşama doğru kalkar sonra gider ondan önce yarışı bitiririm diye düşünmüş ve bir ağacın altına geçip uyumaya başlamış.
Kaplumbağa Tostos ise yavaş yavaş ama emin adımlarla yoluna devam ediyormuş. Yürüye yürüye tavşanın uyuduğu ağacın yanına gelmiş. Bakmış ki Tavşan Horul horul uyuyor. Hiç seslenmeden yoluna devam etmiş.
Bir süre sonra Tavşan Pamuk uyanmış. Arkasına bakmış ama halen kimseyi görmemiş, “Artık gideyim de yarışı bitireyim. Kaplumbağa Tostos halen bana ulaşamamış. Belki de yarıştan vazgeçti.” diyerek düşünmüş. Hızlı adımlarla yarış alanını sonuna doğru gitmiş.

gözden kaybolmuş bile. Bir süre sonra geriye dönüp bakmış, ne gelen var ne giden. Kaplumbağa yarışı akşama bitirir ancak, en iyisi ben şurada birazcık uyuyayım, diyerek bir ağacın altında uyumaya başlamış.
Tavşan, yarışı kazanacağından oldukça emin uyuyadursun, kaplumbağa kendinden emin adımlarla yavaş yavaş yürümeye devam ediyormuş. En sonunda tavşanın yattığı yere varmış. Bakmış tavşan horul horul uyuyor, hiç temposunu bozmadan yoluna devam etmiş.
Bir süre sonra tavşan uykudan uyanmış “Artık yarışı bitireyim, kaplumbağa kardeş hala peşimden geliyor herhalde” diyerek geriye bakmış. Gelen kimsecikler yokmuş. Tavşan, “Kaplumbağa kardeş yarıştan vazgeçti herhalde” diyerek yarışın biteceği yere doğru koşmaya başlamış.
Tavşan Pamuk birde ne görsün, Kaplumbağa Tostos kendisini geçmiş. Hatta yarışı bitirmek üzere. Tavşan son bir gayretle hızla koşarak kaplumbağayı geçmeye çalışmış. Fakat Kaplumbağa Tostos yarışı bitirmiş bile.
Yarışı kazanan Kaplumbağa Tostos, Tavşan Pamuk’un yanına gelmiş. Yarışı kaybeden tavşan üzgün üzgün duruyormuş. Kaplumbağa, tavşana demiş ki;
– Tavşan kardeş, önemli olan yaptığın her işte kararlı olmaktır. Gereksiz övünmek sadece zayıflıktır. Bundan sonra sende “En hızlı benim” diyerek övünme! Diyerek yuvasına doğru yavaş yavaş yürümeye başlamış.
Tavşan yaptığı hatayı anlamış. O günden sonra hiç kimseye yarışmaktan söz etmemiş.

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir