Sözünü Tutmayan Mercan Balığı

Sözünü Tutmayan Mercan Balığı Hikayesi

Bir zamanlar denizlerin dibinde yaşana küçük iki balık varmış. Biri tekir balığı diğeri ise Mercan balığıymış. Bunlar birlikte oynarlar birlikte okula giderlermiş. Ama denizin dibinde okul varmıdır demeyin. Orada da küçük balıkların eğitimi ile ilgilenen onlara yol yordam gösteren okullar elbette bulunur.

Küçük tekir balığı her zaman söz dinleyen bir öğrenciymiş. Ama mercan çok düşüncesizmiş. Bir yere mi gidilecek bir şey mi getirilecek ben alırım ben yaparım diye hemen öne atılırmış. Yapıp yapamayacağını düşünmeden söz üstüne söz verir. Sonra da verdiği sözü unutuverirmiş.

Arkadaşı küçük tekir balığı canım arkadaşım, hem söz veriyorsun hemde yerine getirmiyorsun. Sonunda kimse sana güvenmeyecek. Yapma böyle diye onu uyarmaya çalışırmış. Ama dinleyen kim? Mercan Balığı:
– Haklısın, der başını sallar ve yine bildiğini okurmuş.
Gerçekten de kötü niyetli bir balık değilmiş ama sorumluluk duygusu yokmuş.

Günlerden bir gün denizin üstünde büyük bir fırtına çıkmış. Bu o kadar güçlü bir fırtınaymış ki bir adanın üstünde ne kadar ağaç varsa onların hepsini denize sürüklemiş. Denizin altındaki hayvanların denizin üstünde olan fırtınadan pek fazla bir haberleri olmazmış. Olsa olsa bir iki çırpındı gelir ona aldanmazlarmış. Ama bu sefer denizin üstünde yüzen uzun ağaçların gölgeleri taaa diplere kadar vurmuş.

Hemen öğretmen öğrencilerini çevresine toplamış. Onlara:
– Anlaşılan yukarıda bir şeyler oldu. Bir takım ağaç gölgeleri görüyorum. İçinizden bir gönüllü istiyorum. Oraya kadar yüzüp onların ne ağacı olduğunu ve bize yararlı olup olmayacağını öğrensin, diye konuşmuş.

Bizim küçük mercan hemen öne atılıp:
– Ben giderim öğretmenim, demiş.
Öğretmen ona kuşkuyla bakıp:
– Her zamanki gibi unutursan bu sefer seni bağışlamam ama dalgalar onları uzaklara sürüklemeden öğrenmeliyiz. Geç kalmaya gelmez, demiş. Mercan Balığı:
– Size söz veriyorum öğretmenim. En geç bu akşam o ağaçlardan bir dal parçası yada yaprak koparıp getireceğim, diye kendinden emin konuşmuş.

Öğretmen:
– Eh. Peki, diyerek onu görevlendirmiş.
Fakat daha okuldan çıkar çıkmaz mercan balığı verdiği sözü unutmuş ve arkadaşları ile oyuna dalmış. Bu sırada küçük tekir şu ağaçları birde ben göreyim diye denizin üstüne doğru yüzmeye başlamış. Oraya varınca ‘Mercan balığı dal, yaprak götürecek. Bende köklerinden bir örnek olsam fena olmaz’ diye düşünmüş ve ağzıyla bir parça ağaç kökü koparmış ve aşağı inmiş.

Öğretmen, Mercan balığını beklerken karşısında küçük tekir balığını görünce çok şaşırmış. Sonra da:
– Aferin oğlum, Mercan yine sözünü tutmadı. Ama senin getirdiklerinde işe yarar, diyerek hemen kökleri bilgin balıklara götürmüş.

Onlarda bu ağacın yapraklarının balıkların bazı hastalıklarına iyi geleceğini söylemişler. Ondan sonrada tüm balıklara haber salıp onları yukarı yaprak toplamaya göndermişler.
Bunlar olup biterken Mercan balığı hiçbir şey olmamış gibi okula gelmiş. Öğretmen hemen kulağına yapışıp:
– Senin sözüne güvenip az kalsın en önemli fırsatı kaçıracaktık. Bir yığın söz vereceğine bir parça iş yapsaydın ya, diye onu cezalandırmış.
O günden sonra da küçük mercan verdiği sözleri tutması gerektiğini öğrenmiş.

Evet verdiğimiz sözleri tutmayı bilmek çok önemli çocuklar. Sizde buna dikkat edin olur mu?

Sözünü Tutmayan Mercan Balığı hikayesi burada bitti. Bir sonraki hikayemizde görüşmek üzere…

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir