Meraklı Tavşan

Meraklı Tavşan Masalı

Yemyeşil bir ormanda, Pamuk adında, küçücük ama çok tatlı bir tavşan yaşarmış. Ancak küçük ve sevimli Pamuk’un kötü bir huyu varmış. O küçük burununu her şeye sokar ve çok merak edermiş.
Gün geçmesinki birisi ona bu merakı yüzünden kızmasın, bağırmasın. Ormanda ağaçlar arasında dolaştığı bir gün, Bayan Keklik:
-“Oralarda oynama Pamuk. Yumurtalarımdan birini kırarsan, seni döverim. O yumurtalardan benim yavrularım çıkacak” der.
Bunun ardından Pamuk oradan hızla uzaklaştı. Her tarafı açık olan geniş bir meydana geldi. Burada iki çocuğunu top atmaca oynadığını gördü. Bunlar Azra ve Selma’ydı. Bu çocukların anne babaları da çimenlere uzanmış dinleniyorlardı. Bunların yan tarafında duran sepete doğru yaklaştı Pamuk. Acaba bu sepette ne var diye merak etti. Bir sepeti açsa içinde ne olduğunu görecekti. Karşıdaki ağaçtan Pamuk’un ne yaptığını izleyen Sincap Suşi:
-“Sakın sepete dokunma.” diye seslendi.
Ancak Tavşan Pamuk, Sincap Suşi’yi dinlemedi. Yavaşça sepetin kapağını kaldırıp bakayım derken dengesini kaybetti ve ‘GÜM’ diye sepetin içine girdi. Ardından sepetin kapağı da kapandı. Meraklı Minik Tavşan Pamuk sepetin içinde kalmıştı. Sincap ise çaresizce olup biteni izleyebilmişti. Ama sincap Suşi’nin elinden üzülmekten başka bir şeyde gelmiyordu.
Biraz sonra anne ve baba çocuklara seslendi:
-“Haydi Çocuklar. Artık eve gitme zamanı geldi. Eşyaları arabanın bağajına yerleştirelim.” Hep birlikte eşyaları topladılar. Babaları da sepeti bağaja yerleştirdi.
Sincap Suşi arkadaşı Meraklı Tavşan Pamuk’un artık çok uzaklara gideceğini ve birdaha onu göremeyeceğini anlayınca çok ama çok üzüldü. Hemen yardım edecek birilerini aramaya başladı.
Sincap Suşi, Başka bir ağaçtaki Bilge Başkuş’un yanına geldi. Bilge Baykuş’a olanların hepsini anlattı ve Pamuk’u kurtarmasını istedi. Bilge Başkuş:
-“Pamuk merakı yüzünden böyle bir durum ile karşı karşıya kaldı. Ancak onu bu durumdan kurtarmalıyız. Ben şimdi Pamuk’un tam olarak nerede olduğunu tespit edeceğim. Sende Pamuk’un anne ve babasına haber ver. Beni beklesinler.” dedi ve havalandı. Bilge Başkuş orman içerisinde hareket eden kırmızı bir araba gördü bunun Pamuk’un bulunduğu araba olacağını düşünerek arabaya doğru yaklaştı. Sincap Suşi’nin anlattığı gibi bir aileydi bu. Baykuş Bilge bu arabayı takip ederek evlerinin yerini öğrendi ve tekrara ormana döndü.
Piknikten eve gelen Azra, Selma, Annesi ve babası eşyaları yerleştirmek için sepeti açınca içinden bir tavşan çıkmış. Tabiki bu tavşan bizim meraklı Pamuk. Bütün herkes hayretler içerisinde Pamuk’a bakıyor.


Azra hemen Pamuk’u eline almış ve:
-“A ne güzel bir tavşan bu. Ne tatlı şey. Bizimle birlikte kalabilir mi?” Bu duruma pek şaşkın olan babası:
-“Tabii kalabilir. Ancak ona bahçede kalacak bir yer yapmalıyız” dedi. Bu sözlere pek sevinen Azra ve Selma hemen bahçede birlikte bir kafes yapmaya başladılar. çabuk zamanda kafesi yapıp oldular ve Bizim Pamuk’u kafesin içine koydular. Büyük bir şaşkınlık içinde olan biteni izleyen Pamuk korkmaya başlamış. Selma:
-“Korkma minik Tavşancık.Sana kötülük yapmayacağız.” dedi. Pamuk, bu kafesin içinden nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.
Bilge Başkuş ormana dönmüş gördüğü tüm olup biteni Pamuk’un anne ve babasına anlatmıştı. Gece olunca Pamuk’un annesi, babası ve Bilge Baykuş birlikte yola çıkmışlar. Bilge baykuş alcaktan uçarak Pamuk’un olduğu evin yolunu göstermiş. Eve gelen Bilge Baykuş, Pamuk’un annesi ve babası, Pamuk’u bahçede kafesin içinde bulmuşlar. Pamuk onları görünce ağlamalı bir ses ile;
-“Beni affedin anneciğim ve Babacığım. Bir daha her şeye burnuma sokmayacağım. Sadece kendimi ilgilendiren şeylere bakacağım. Beni ilgilendirmeyen hiçbir şeye karışmayacağım. Kardeşlerimin yanından ayrılmayacağım ve büyüklerimin sözünü dinleyeceğim.” dedi.
Bunların ardından. Pamuk’un babası ve Bilge baykuş birlikte kafesin kapısı açmışlar. Pamuk kafesten kurtulmuş ve doğruca ormanlarına dönmüşler. Pamuk da bir daha kendisini ilgilendirmeyen hiçbir şeye burnunu sokmamış.

Meraklı Tavşan Hikayemiz burada bitti bir sonraki hikayemizde görüşmek üzere… Masal Oku Ailesinde daha çok masallar var.

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir