Kunduzun Yardımı

Kunduzun Yardımı Masalı

Ormanda yaşayan kirpi ailesinde her zamankinden farklı bir heyecan vardı. Anne kirpi ve baba kirpi çok mutluydular. Çünkü aileye yeni üyeler katılacaktı. Anne ve baba kirpi akşam yemeğinde bu mutlu haberi diğer yavru kirpilere vermek için sabırsızlanıyordu. Acaba yavru kirpiler yeni kardeşleri olacağı için sevineceklermiydi. Eve üç tane daha yavru kirpi gelecekti.

Akşam yemeğini yemek için herkes bir araya geldi. Neşe ile yemekler yenilirken bir taraftanda sohbetler ediliyordu. Baba kirpi mutlu haberi verme zamanının geldiğini düşündü ve söze başladı:
– Çocuklar anneniz ve ben size mutlu bir haber vermek istiyoruz.

Yavru kirpiler merakla babalarını dinliyorlardı. kirpilerden biri sabırsızlanarak:
– Hadi! Baba. Hadi! Çacuk söyle. çok merak ettik vereceğin haberi, dedi.

Baba kirpi gülümseyerek:
– Çocuklar ailemize yeni üyeler katılacak, dedi.

Yavru kirpiler babalarının söylediklerinden hiçbir şey anlamamışlardı. Yavru kirpilerden biri:
– Yoksa başka ormanlardan başka hayvanlar mı gelecek? diye sordu.
Baba kirpi yine gülümseyerek:
– Yeni kardeşleriniz olacak çocuklar, siz doğmadan öncede anneniz ve ben böyle heyecanlanmıştık. Sizde dünyaya geldiğiniz de miniciktiniz. Şimdi ailemize öyle küçük kardeşler katılacak, dedi.
Yavru kirpiler yeni kardeşleri olacağı için çok sevinmişlerdi. Bir tanesi ama evimizde onlar için yatak yok. Başka oda da yok ne yapacağız, diye sordu.

Anne kirpi:
– Artık daha büyük bir aile olacağımız için kendimize daha büyük bir ev yapacağız, diye cevap verdi. Baba Kirpi:
– Yarın sabah, komşumuz Kunduz dan yardım isteyeceğim, dedi. Yavrulardan bir tanesi peki neden Kunduz dan yardım isteyeceksin baba? diye sordu. Baba kirpi cevap verdi:
– Çünkü Kunduzlar ev yapmada çok ustadırlar. Yavru kirpi hala babasının neden başka orman hayvanlarını çağırmadığını anlamamıştı. Baba kirpi durumu farketti ve:
– En iyisi yarın kunduzla bana sende yardım edersin, böylelikle neden onu çağırdığımı anlamış olursun, dedi.

Diğer yavru kirpiler:
– Bizde gelebilir miyiz? diye sordular.
Baba Kirpi:
– Tabii. Hem iş bölümü yaparız, yeni evimiz daha çabuk biter, dedi.
Sabah olduğunda baba kirpi kunduzun yanına gitti. Ona olanları anlattı. Kunduz seve seve yardım edeceğini söyledi.

Hemen hazırlıklara başladılar. İlk önce kunduzun önderliğinde iş bölümü yaptılar. Kunduz ve Baba Kirpi yapacakları evi nerede yapacaklarına karar vereceklerdi. Yavru kirpilerde bol bol ağaç kütüğü ve dal toplayacaklardı. Herkes görevini yerine getirebilmek için ormanın içine dağıldı. Kirpi ailesi evlerini su kenarına yapmaya karar verdi. Herkes topladığı ağaç kütüklerini ve dalları evin yapılacağı alana taşıdı. Yavru Kirpi, Kunduza:
– Bu ağaç dallarını neden topladık, diye sordu.
Kunduz:
– Topladığınız bu dalları üst üste yığarak evin dışını oluşturacağız. Açık kalan yer olursa tekrar dallarla kapatacağız. Yada çamurla kapatacağız, dedi.
Yavru Kirpi:
– İyiki Kunduz bize yardım ediyor, diye düşünmeye başlamıştı bile.
Kunduz:
– Ben suda yüzebildiğim için evimin kapısı suyun altında, bir tane beslenme odamız ve uyku odamız var. En üstede havalandırma kanalı var. Sizin evinize de aynı böyle yapacağız, dedi.

Küçük Kirpi:
– Ama ben suda nasıl yüzeceğim. Yüzme bilmiyorum ki! dedi heyecanla.
Kunduz gülerek:
– Merak etme, sizin kapınız suyun altında olmayacak, dedi.
Küçük kirpi rahatlamıştı. Evin dışı ağaç dalları ve kütüklerle çevrelendikten sonra, sıra içine gelmişti. Hemen evin içindeki hazırlıklara başladılar. Evleri iki katlı olmuştu. Alt katta beslenme odası vardı. Kunduz beslenme odası için besin dolapları bile hazırlamıştı.

İkinci kat ise tüm kirpi ailesini yetecek şekilde bir uyku odası olmuştu. Nihayet akşam olunca kirpi ailesinin yeni evleri tamamlanmıştı. Anne kirpi evin içini kozalaklarla, değişik yapraklar ve taşlarla süslemişti. Ertesi akşam kunduz ailesini yemeğe davet etmeye karar verdiler. Baba kirpi ve çocuklar o akşam gelecek olan misafirleri için değişik ağaç kabukları topladılar. Kunduzların en çok sevdiği yemek ağaç kabuklarıydı. o akşam güzel bir kutlama yaptılar.

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir