Kayıp Kanguru Masalı

Kayıp Kanguru Masalı

Ormanın birinde mutlu bir kanguru ailesi yaşardı. Baba kanguru, anne kanguru ve abla kanguru ailelerine yavru kangurunun katılmasını bekliyorlardı.

Bu ailenin mutluluğu yavru kangurunun doğmasıyla bir kat daha arttı. Hele abla kanguru kardeşinin doğmasına o kadar çok sevinmişti ki, minik kanguru şimdilik annesinin kesesinde yaşıyordu.

Abla kanguru, minik kardeşiyle oynayacağı günlerin hayalini kurmaya başlamıştı bile. Günler günleri kovaladı. Minik kanguru her gün biraz daha büyüdü. Artık kesenin dışına çıkabiliyordu. Ablasıyla küçük küçük oyunlar oynamaya başladı.

Bir gün abla kanguru annesinden izin almadan, Kardeşini kesesine koyup dışarıya çıktı. Dışarıda hava çok güzeldi. Bütün arkadaşları da dışarıda oyun oynuyor olmalıydı.  Onların yanına gitmeye karar verdi.  Kardeşini arkadaşları da görsün istiyordu.

Arkadaşları minik kanguruyu görünce çok sevindiler. “Hadi minik kanguru, sende bizimle oyna” dediler. Bunu duyan minik kanguru, sevinçle ablasının kesesinden dışarıya fırladı. Herkes hoplayıp zıplamaya başladı. Saklambaç, körebe, ip atlama, sanki bütün oyunları bir güne sığdırmaya çalıştılar. Minik kanguru da onlar ne yaptıysa oda onu yapmaya çalıştı. Çok eğlendi.

Ancak yavru kanguru çok yorulduğunu hissetti.  İlk defa dışarıda oyun oynuyordu. Temiz hava minik kangurunun uykusunu getirmişti. Hemen ablasının kesesine zıpladı ve orada uykuya daldı.

Abla kanguru kendisini o kadar oyuna kaptırmıştı ki, bunu fark edemedi. Bir ara abla kanguru etrafına bakındı. Kardeşi ortalıkta görünmüyordu. Bir kaç kez kardeşine seslendi ama cevap alamadı. Arkadaşlarına sordu. “Bizde görmedik.” dediler.

Abla kanguru çok endişelendi. Ne yapacağını bilemedi. Arkadaşları ile kardeşini aramaya başladılar. Ama yavru kanguruyu bulamadılar. “kardeşime daha çok dikkat etmeliydim.” diye üzüntüyle konuştu abla kanguru.

Abla Kanguru, eve gidip olanı biteni anne ve babasına anlattı. “Ne yapacağız şimdi? Ya başına bir şey geldiyse.” diye düşünmeye başladılar ailecek. Hava kararmıştı. Bu durum anne ve baba kanguruyu daha çok endişelendiriyordu.

Dışarı çıkıp kapı kapı dolaşmaya başladılar. “Yavrumuzu gören var mı?” diye sordular. “Hayır” cevabından sonra tüm mahalle halkı yavru kanguruyu aramaya başladı. Eline feneri alanlar ormanda “Yavrucukk nerelerdesin?” diye bağırıyordu. Ama yavru kanguru ortada yoktu.

Herkes ne yapalım diye düşünüp karar vermek için yavru kangurunun evinde toplandı. Tam o sırada yavru kanguru ablasının kesesinden fırlayı verdi. Hem de uykusunu almış. Neşeli bir şekilde etrafına gülücükler saçıyordu. “Anne çok açıktım.” diyerek ortalıkta zıplamaya başladı. Kanguru ailesi ve mahalle halkı sevinçten ne yapacaklarını şaşırmışlardı. Minik kanguruyu ablasının kesesinde aramak akıllarına gelmemişti.

Bu duruma en çokta abla kanguru şaşırdı. Nasıl olmuştu da kardeşi kendisi fark etmeden kesesine girmişti. Sevinsin mi şaşırsın mı bilemedi. Ama kardeşi ortaya çıktığı için rahatladı.

Anne kanguru, abla kanguruya yaklaşıp, “Benden izin almadan bu gibi şeyler yaptığında çok üzülüyorum. Bir daha bizden habersiz kardeşini dışarıya çıkarma. O daha çok küçük” dedi. Zaten çok korkan abla, “Bundan sonra daha dikkatli olmalıyım.” diye düşünerek. Neşe içinde zıplayan kardeşinin arkasından sevinçle bakıyordu.

 

 

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir