İki İnatçı Keçi

Evvelden bir köyde yaşayan iki keçi varmış. Bu keçiler öyle inatçıymış ki, biri ne yapsa diğer muhakkak onun tersini yaparmış. Öyle ki biri otlamak için tarlanın karşı ucuna gitse diğeri muhakkak bu ucundan başlarmış otlamaya. keçilerin birinin adı Beyaz olduğu için Sarı kız, diğeri ise kara olduğundan Kara Kız adları.
Sarı Kız ile Kara Kız otlamak için dağlara, bayırlara, meralara gitmiş. Her tarafta yemyeşil bitkiler, taze taze çalılar varmış. Keçiler otlaya otlaya dere kenarına kadar gelmişler. Bizim inatçı iki keçi ise biri derenin bu yanında öbürü ise diğer taraftaymış. İkisi de artık diğer tarafa geçmek istemiş. Derenin üzerinden geçen köprü çok uzaktaymış. Hemen yakınlarda derenin tam üzerinde duran dar eski bir köprü varmış. Köprüden ancak bir kişi geçebilirmiş.
Olacak bu ya bizim inatçı keçilerin ikiside bu eski tahta köprüye yönelmiş. İki keçi tahta köprünün tam ortasında karşı karşıya gelmişler.
Sarı Kız önce davranmış ve Kara Kızdan yol vermesini istemiş:
– Çabuk bana yol ver karşıya geçeyim, demiş.
Kara Kız ise hiç yol vermek istemiyormuş:
– Önce ben çıktım köprüye, ben geldi. Asıl sen bana yol ver de karşıya geçeyim, demiş.
Keçiler birbirinden inatçıymış. O bana yol ver diğeri bana yol ver derken zaman baya geçmiş ve çok sinirlenmişler. Sarı Kız, şöyle geri geri çekilmiş ve Kara Kıza doğru toslamaya geliyormuş. Kara Kız boş durur mu o da hemen geri geri çekilip hızla birbirlerine toslamışlar. Bu kavgada ikisi de çok ama çok yorulmuş. Bir tos, iki tos derken ikisi birden dengesini kaybedip derenin içerisine düşmüşler. Her iki keçi de derenin içinde bata çıka sürüklenmeye başlamış ve yaptıkları hatanın farkına varmışlar.
-İkisi birden keşke bu kadar inatçı olmasaydık, demiş.
Keçinin inatçı olanı suya düşüp boğulurda, İnsan’ın inatçısına kim bilir ne olur?

İki İnatçı Keçi Masalı burada bitti . Bir sonraki masalımız da görüşmek üzere.

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir