Hz. Musa’ya Komşu Ol – Anne Duası

Musa Peygamber cennette kiminle komşu olacağını merak ediyormuş. Bir gün ellerini açıp şöyle dua etti:

 • Ey Allah’ım! Acaba benim cennetteki komşum kim olacak? Bunu bana bildir de ben o kimseyi görüp onunla tanışayım, dedi.

Musa Peygamberin bu duasına karşılık Yüce Allah şöyle buyurdu:

 • Ey Musa falanca kasabaya git çarşının girişinde bir kasap dükkanı var. İşte o dükkandaki kasap cennete senin komşun olacak.

Musa Peygamber, cennetteki komşusunun bir kasap olmasına şaşırdı. Acaba bu kasap nasıl biriydi. Hemen yol hazırlığını yaptı ve kendisine bildirilen kasabanın yolunu tuttu. Kasabaya varır varmaz kasap dükkanını buldu. Selam vererek içeri girdi. Kasap gelenin kim olduğunu bilmiyordu. Bütün müşterilerine yaptığı gibi Musa Peygamberi de görür görmez güler yüzle karşıladı:

 • Hoş geldiniz. Buyurun.dedi.

Musa Peygamber:

 • Ben bu Kasabanın yabancısıyım diye söze başladı. Uzak diyarlardan geliyorum. Eğer kabul ederseniz bu gece size misafir olmak istiyorum. dedi.

Kasap:

 • Tabii buyrun. Sizi evinde ağırlamaktan memnuniyet duyarım. Siz dükkanda biraz dinlenin işim bitince birlikte eve gideriz, dedi.

Güneş yavaş yavaş batarken kasap dükkanı kapattı ve Musa Peygamber ile birlikte evin yolunu tuttular. Eve gelince kasap, Musa peygamberi evinin en güzel köşesini göstererek orada oturmasını söyledi. Sonra ona güzel güzel lezzetli meyveler ikram etti. Ardından kasap:

 • Eğer müsaade ederseniz. Benim biraz işi var. Siz rahatınıza bakın diyerek mutfağa gitti.

Odada yalnız kalan Musa peygamber tavanda asılı büyük bir salıncak farketti. Salıncağın üstü bir battaniye ile örtülüydü. Acaba bu adamın bir bebeğini var diye düşündü. Çok geçmeden ev sahibi elinde bir tepsi ile içeri girdi. Odayı güzel yemek kokuları sardı.

Adam tepsiyi bir kenara koyduktan sonra tavanda asılı duran salıncağı yavaşça indirdi. Musa Peygamber gözlerine inanamadı. Çünkü salıncağın içinde yaşlı bir kadın vardı. Adamcağız salıncağın içindeki yaşlı kadını kucaklayıp öptü. Onunla tatlı tatlı konuştu. Sonra kadının üstünü başını değiştirdi. Ona sabun kokan tertemiz elbiseler giydirdi. Ardından hazırladığı yemeği ona sabırla yedirdi ve suyunu içerdi. Yaşlı kadın gülümseyerek kasaba bir şeyler fısıldadı. Kasapta “Amin” diyerek kadın elini öptü ve dinlenmesi için onu tekrar salıncağa yatırdı.

Kasap, misafirinin yanına geldi:

 • Beklettiğim için kusura bakmayın, şimdi hemen sizin yemeğinizi de getireyim, dedi.

Musa Peygamber:

 • O salıncaktaki kadın kim? diye sordu. Niçin bu kadına hizmet ediyorsun, dedi.

Adam:

 • O benim annem, diye cevap verdi. Çok yaşlı ve hasta yerinden kalkamıyor benden başka bakacak kimsesi de yok bende onu rahat ettirebilmek için bir salıncak kurdum salıncak içine yumuşak bir yatak hazırladım sık sık gidip ihtiyaçlarını gideriyorum. Onunla sohbet ediyorum, dedi.

Musa Peygamber adamın annesini böyle iyi davranmasına çok mutlu olmuştu. Ona bir sorun daha var, dedi:

 • Sen onu döşeğe yatırırken annen sana bir şeyler söyledi. Sen de “Amin” dedin. Merak ettim annen sana ne söyledi.

Adam:

 • Efendim annem ben onunla ilgilendiğimde çok mutlu olur ve Allah seni cennetten Musa peygambere komşu etsin diye benim için dua eder. Ben de “Amin” derim. Ama ben kim Musa peygambere komşu olmak kim diyerek güldü.

Musa Peygamber bu cevabı alınca adama şöyle dedi:

 • Ne mutlu sana, Allah annenin duasını kabul etti. Ben Musa Peygamber’im. Allah bana cennette seninle komşu olacağımızı bildirdi. Ben de buraya seninle tanışmaya geldim.

Adam duyduklarına inanamadı. Gözleri dolu dolu Rabbine şükretti.

İşte bir anneye verilen değerin, kıymetin ve vefanın sonucu belki de bir peygambere komşu olmaktır.

Yazar: masal-oku.com

1 thought on “Hz. Musa’ya Komşu Ol – Anne Duası

  Elif Taş

  (Kasım 7, 2017 - 9:30 pm)

  Allah razı olsun.Çook güzeldi çok.Kızıma okurken oda çok duygulandı bende..☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir