Gençliğin Sırrı Karpuz Hikayesi

Evvel Zaman içinde memleketin birinde 80-90 yaşlarında fakat çok dinç ve genç görünümlü bir adam yaşarmış. Çevresinde bulunan herkes ona çok özenir ve ‘Bu gençliğin sırrı nedir’ diye hep sorarlarmış. İhtiyar delikanlı bu sorulara hep gülüp geçermiş. Ama bu sorular devamlı ve sık sık sorulmaya başlayınca artık bunu cevaplamak istemiş.

İhtiyar adam düşünmüş bu gençliğin sırrını kolayca herkese nasıl anlatabilirim diye. Sonra karar vermiş tüm soru soranları ve merak edenlerin hepsinin akşam eve yemek yemeye davet etmiş:

“Bu davette size sırrımı açıklayacağım” demiş. Herkes merakla davete gelmiş. Yemekler yenilmiş, içilmiş, sohbetler edilmiş vakit iyice geç olmaya başlamış. Ama gençlik sırrı ile ilgili tek kelam edilmemiş. Herkes konu ne zaman açılacak diye merek ederken Adamcağız hanımına seslenmiş:

– “Hatun, şu kilerden bir karpuz getirir misin bize sana zahmet!..” Hanım hemen doğrulmuş kilere giderek kaş ile göz arasında gidip bir karpuz getirmiş. Adamcağız şöyle eliyle bir vurmuş tık tık diye sonra da:

” Bu olmamış hanım, güzel çıkmayacak, başka getirir misin bir zahmet” demiş. Hanım onu götürmüş bir tane daha getirmiş. Adam onu da bir yoklamış yine beğenmemiş.

“ Hanım sana yine zahmet olacak ama bu da olmamış başka bir tane getirir misin “ demiş, Başka istemiş?. Bu böylece üç dört sefer daha tekrarlamış.

İhtiyar delikanlı beşincide karpuzu beğenmiş ve karpuz kesilmiş, misafirlere ikram edilmiş?. Herkes karpuzunu afiyetle yerken ihtiyar delikanlı sormuş:

– “Eeee ?.Arkadaşlar işte benim gençliğin sırrı burada anladınız mı?” demiş.

Herkes birbirinin yüzüne bakmış. Kimse bir şey anlamamış…”Aman dede demişler nerde? Anlamadık biz bu sırrı!” İhtiyar Delikanlı gülmüş:

–  “Efendiler! O gördüğünüz karpuz kilerde bir tanecikti, tekti. Ben hanıma git de başka getir dedikçe o kilere gidip geliyor aynı karpuzu getiriyordu. Bir kere bile “Aman be adam, deli misin nesin şu tek karpuzu ne taşıttırıyorsun bana defalarca…” demedi. Beni sizin önünüzde mahcup duruma düşürmedi. İşte ben bütün gençliğimi bu hanımıma borçluyum. Biz birbirimizi hiç başkalarının önünde zor duruma düşürmeyiz. Aile içindeki hiçbir şeyi dışarıya yansıtmayız. Hep birbirimize destek olur, dert ortağı olur, yardım ederiz. Birbirimizle ilgili olan problemleri yine birbirimize anlatırız. İyi kötü her olayı da birlikte paylaşırız.” demiş.

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir