Çirkin Ördek Yavrusu

Çirkin Ördek Yavrusu Masalı

Bir çiftlikte sevimli bir ördek ailesi yaşıyordu. Anne ördek yumurtaların üzerine oturmuş yeni yavrularının yumurtadan çıkacağı zamanı bekliyormuş. 7 tane yumurta varmış çatlamayı bekleyen. Nihayet güneşli bir sabah yumurtalar çatlamaya başlamış. Biraz sonra 6 tane minik sevimli ördek yavrusu neşe ile yumurtalarından çıkmışlar. Yavrular bu yeni dünyaya alışmaya çalışıyorlar. Annelerinin etrafında yürümeye çalışıp bağrışıyorlarmış.

Fakat en büyük yumurta hala çatlamamış. Anne ördek endişelenmiş, bir terslik olduğunu düşünmüş. biraz daha yumurtanın üzerinde beklemeye karar vermiş. biraz zaman sonra yedinci ve en büyük yumurtada çatlamış. Yumurtadan çıkan ördek şaşkın şaşkın etrafına bakınıyormuş.
Ama anne ördek ve diğer kardeşleri ondan daha şaşkınmış. Çünkü bu ördek kardeşlerine hiç benzemiyormuş. Diğerlerinden daha iriymiş ve beyaz gri tüyleri varmış. Diğer yavru ördekler ona gülmeye başlamış. Diğer yavru ördeklerden biri:

– Sen nasıl bir çirkin ördek sin böyle, bize hiç benzemiyorsun, dedi.
Anne Ördek:
– Anlamadım gitti sen niye kardeşlerine benzemiyorsun, dedi.
Sonra diğer ördek yavruları hep bir ağızdan “Çirkin! Çirkin!” diye beyaz gri renkli ördek yavrusuna seslendiler. Çirkin ördek yavrusu buna çok üzüldü.
Aradan belli bir zaman geçmiş. Yavru ördek yavruları büyümüş. Ama bizim çirkin ördek yavrusu dahada büyümüş ve tüylerinin rengi farklılaşmış.
Anne Ördek:
– Sen ne kadar büyüdün böyle, nasıl oldu da benim senin gibi bir yavrum oldu.
Zaman akıp gitmiş, çirkin ördek zamanla daha farklı ve daha üzgün bir ördek olmuş. Kardeşleri onunla oynamıyormuş:
– Biz seninle oynamıyoruz çünkü sen çok çirkinsin.
Çiftlikteki tüm hayvanlarda ondan alay ediyormuş.
– Çirkin ördek yavrusu! Çirkin ördek yavrusu!
Anne ördek ise onu tehlikelere karşı koruyor ve teselli etmeye çalışıyormuş. Anne Ördek:
– Zavallı ördeğim benim niye diğerlerinden bu kadar farklısın ki?
Çirkin ördek zaman geçtikçe kendisini daha yalnız hissetmiş. Geceler boyunca sessiz sessiz gözyaşı dökmüş. Kimsenin onu istemediğini düşünmüş:
– Ben neden bu kadar çirkinim sanki, Niye diğer kardeşlerim gibi olamadım diye ağlayıp durmuş.
Bir gün yaşadıkları göl kenarına ellerinde tüfekleri ile avcılar gelmiş. Avcılar gördükleri ördekleri avlamaya başlamış. Anne ördekte yavrularına göl kenarında yiyecek ararken avcılar tarafından yakalanmış. Çirkin ördek olanlardan habersiz o gece sabaha kadar annesinin dönmesini beklemiş. Ama annesi dönmemiş. Zavallı ördek ne yapacağını bilmiyormuş. Önce köpeğin yanına gitmiş ama köpek:
– Git buradan, benim senin gibi çirkin bir ördek ile konuştuğumu kimse görmemeli, diyerek onu kovmuş.
Ördek sonra tavuğun yanına gitmiş. Tavuk ise:
– Ben bile senden daha güzelim, diyerek onunla alay etmiş.
Çirkin ördek çok üzülmüş ve:
– Kimse beni burada istemiyor. Annem geri gelmeyecekse benim bu çiftlikte kalmam için bir nedenim kalmadı. dedi ve çirkin ördek yavrusu o sabah itibariyle çiftliği terk etmiş. Yüzerek gölün diğer tarafına geçmiş. Yolda gördüğü hayvanlara hep aynı soruyu sormuş:
– Benim gibi tüyleri olan bir ördek tanıyor musunuz?
Herkesten aynı olumsuz cevabı almış. Herkes böyle bir ördek görmediğini söylemiş. Çirkin ördek yavrusu yine yola koyulmuş ve başka bir göle ulaşmış. Orada gördüğü kazlara da aynı soruyu sormuş. Kazlar ise:
– Burada böyle duramazsın! Burası çok tehlikeli! Silahlı avcılar dolaşıyor hemen uzaklaş buradan diye uyarmışlar.
Bizin çirkin ördek yavrusu oradan da uzaklaşmış. Karşısına yeni bir göl daha çıkmış. Bu sefer yalnızmış etrafta kimseler yokmuş ve kendi kendine:
– Madem beni kimse istemiyor. bende sonsuza kadar burada saklanacağım, diye kendi kendine söylenmiş.
Aradan aylar geçmiş. Çirkin ördek yalnız olmasına rağmen çok mutluymuş. Bir gün gökyüzünde güneye göç eden, beyaz, uzun, ince burunlu, geniş kanatlı, çok güzel kuşlar görmüş. Onlara hayranlıkla bakmış ve:
– Ne kadar güzel kuşlar, keşke bende onlar gibi olabilsem. demiş.
Kış iyice bastırmış. Bembeyaz karlar yağmaya başlamış. Ördek yavrusu ilk kez gördüğü karı çok sevmiş. Karlara batıp çıkıyor. yağan karlar yüzünden bembeyaz görünüyormuş. Ama karlar her tarafı kapladığı için yiyecek bulmada çok zorlanıyormuş. Yiyecek aramak için yürümeye başlamış. Ama çok üşümüş ve yorulmuş. Bu sırada bir çiftçi ile karşılaşmış.
Çiftçi ona açımış ve ısınması için onu ceketinin içerisine koymuş ve:
– Zavallı şey nasılda üşümüşsün, seni eve götüreceğim ve büyüyünceye kadar sana bakacağım, demiş.
Çiftçi söylediği gibi ona çok iyi bakmış. İlkbahar geldiğinde çirkin ördek o kadar çok büyümüş ki. özgür dolaşabilsin diye çiftçi onu göle bırakmış.
Yeniden tek başına kalan çirkin ördek, uzun bir aradan sonra ilk kez yansımasına bakmış. Fakat gördüğü şey karşısını da çok şaşırmış. Önce kendini tanıyamamış. Arkasında başka biri var sanmış. Kanatlarını çırpmış, sudaki yansıması da aynı şeyi yapmış. Boynunu uzatmış, sudaki yansıma yine onu taklit etmiş. İşte o zaman suda gördüğü muhteşem kuşun kendisi olduğuna inanmış ve:
– Bu benmiyim gerçekten, nasılda değişmişim, Gökyüzünde uçarken gördüğüm kuşlar gibiyim. Eve dönüp herkese kendimi göstermeliyim, demiş.
Hemen yola koyulmuş. Gölde yüzerken bir kuğu sürüsüne rastlamış. Kuğular onlardan biri olduğu için onuda yanlarına almışlar. Çirkin ördek, kuğularla birlikte neşe içinde yolculuk yapıyormuş.
Göl kenarında kuğu sürüsünü gören bir çocuk arkadaşlarına seslenmiş:
– Şu en arkada giden genç kuğuya bakın. Hayatımda gördüğün en güzel kuğu, demiş.
Evet en başından beri bir kuğuymuş aslında, şanssız bir şekilde ördek yumurtalarının içerisine karışmış sadece, Ama şimdi gerçek ailesi ile birlikteymiş ve mutlu bir hayat onu bekliyormuş.

Yazar: masal-oku.com

1 thought on “Çirkin Ördek Yavrusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir