Baba ve Oğlu (Sabır Etmek)

Babası 80 yaşına gelen, saygın bir mesleği ve işi olan 45 yaşındaki oğlu onu ziyarete gelir. Salonda oğlu ile birlikte oturan yaşlı adam oğlunun gelmesine çok sevinmiş.

Hal hatırdan, çoluk-çocuktan, havadan-sudan bahsettikten sonra oğlu susmuş, ayrılmanın sinyalini vermişti.

O anda üzerinde oturdukları sedirin yanındaki pencerenin pervazına bir karga kondu.

Yaşlı baba, kargaya gülümseyerek biraz baktıktan sonra oğluna sordu:

-“Bu ne oğlum?”

Oğlu şaşkın, cevapladı:

-“O bir karga baba.”

Yaşlı baba kargaya biraz daha baktıktan sonra yine sordu:

-“Bu ne oğlum?”

Oğlu daha da şaşkın, yine cevapladı:

-“Baba, o bir karga”

Karga hala pervazda, komik hareketlerle başını sağa sola çeviriyor, başını yan yatırıyor, havaya bakıyor, sonra başını yine onlara çeviriyordu.

Yaşlı baba üçüncü defa sordu:

-“Bu ne?”

Oğlunun şaşkınlığı sabırsızlığa dönmüştü:

-“O bir karga baba, üç oldu soruyorsun. Beni işitmiyor musun?”

Yaşlı baba dördüncü defa da sorunca oğlunun sabrı taştı ve sesini yükseltti:

-“Baba bunu neden yapıyorsun? Tam dört defadır onun ne olduğunu soruyorsun, sana cevap veriyorum ve sen hala sormaya devam ediyorsun. Sabrımı mı deniyorsun?”

Babası yüzünde hala bir gülümseme yerinden kalktı, içeri odaya gitti ve elinde bir ajanda ile döndü. Bu bir hatıra defteriydi. Oturdu, sayfalarını karıştırdı ve aradığını buldu. Sevgiyle gülümseye devam ederek sayfası açık bir vaziyette defteri oğluna uzattı ve o sayfayı okumasını söyledi:

-“Bugün 3 yaşındaki minik yavrumla salondaki sedirde otururken yanıbaşımızdaki pencerenin pervazına bir karga kondu. Oğlum tam 23 defa onun ne olduğunu sordu. 23 soruşunda da ona sevgiyle sarılarak, onun bir karga olduğunu söyledim. Rahatsız olmak mı? Hayır! Onun sorusunu masumca tekrar edişi içimi sevgiyle doldurdu.”

Yazıyordu. Bunları okuyan oğul ağlamaya başladı ve yaptığı hatanın farkına vardı. Babasından özür diledi. Af diledi. O akşam ailesi ile birlikte babasının misafiri olup eski günleri yad ettiler.

Allahu Teala, Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimin İsra Süresi 23. Ayetinde şöyle buyuruyor:

“Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara ´öf´ bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.”

Yazar: masal-oku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir